Półpasiec. Objawy Półpasiec. Leczenie.
Objawy Półpaśca

Początkowe stadium choroby często nie pozwala na jej prawidłowe zdiagnozowanie. Wynika to głównie ze wspomnianego już faktu, że półpasiec atakuje organizm osłabiony, a więc chory nie zauważa w swojej kondycji znaczących zmian. Kiepskie samopoczucie może przypisać innej chorobie, przyjmowanym lekom, stresującemu trybowi życia, czy wiekowi.
Po pewnym czasie do ogólnego osłabienia organizmu dochodzą: zmęczenie, bóle głowy i gardła, gorączka, kiepskie samopoczucie, nadmierna potliwość oraz wahania nastrojów. Może zdarzyć się, że chory zauważy u siebie tylko jeden lub dwa z wymienionych objawów, może być też tak, że zacznie uskarżać się na wszystkie jednocześnie. Przebieg choroby jest sprawą indywidualną i warunkuje go wiele czynników, wśród których najważniejszymi są kondycja oraz ogólny stan zdrowia pacjenta.
Po pierwszych, wstępnych objawach, które wielu pacjentów niesłusznie bagatelizuje, pojawia się nadwrażliwość, przeczulenie (mrowienie, swędzenie i pieczenie skóry) oraz bardzo ostry ból, który jest wynikiem szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa w zakończeniach nerwowych.  Charakterystyczna wysypka, która stanowi podstawę do zdiagnozowania choroby, pojawia się w miejscu wystąpienia bólu dopiero 2-3 dni później.


Wysypka towarzysząca półpaścowi daje lekarzowi podstawę do zdiagnozowania choroby – jest bardzo charakterystyczna i zawsze pojawia się tylko z jednej strony, nie przekraczając linii środkowej ciała (stąd nazwa – PÓŁPASIEC). Występuje wzdłuż linii zaatakowanego nerwu i najczęściej lokalizuje się w okolicy piersiowo – lędźwiowej oraz nerwu trójdzielnego, zwłaszcza gałęzi ocznej.